تبلیغات
مقــــــــالات علمـــــــی مدیـــــــریت آمــــوزشــــــــی - بررسی مدیریتی همت مضاعف و کار مضاعف
 

بررسی مدیریتی همت مضاعف و کار مضاعف

نوشته شده توسط :محـــسن مهــرگانی
پنجشنبه 11 آذر 1389-10:37 ب.ظ

عنوان مقاله: بررسی مدیریتی همت مضاعف و کار مضاعف
مولف/مترجم: علیرضا اژدری (مخاطب پایگاه مقالات علمی مدیریت)
موضوع: مدیریت بومی
سال انتشار(میلادی): 2010
وضعیت: تمام متن
منبع: پایگاه مقالات علمی مدیریت www.SYSTEM.PARSIBLOG.com
تهیه و تنظیم:  پایگاه مقالات علمی مدیریت www.SYSTEM.PARSIBLOG.com
چکیده: بی شک انتخاب عناوین برای سالهای گذشته تا کنون از سوی مقام معظم رهبری بی صرفاً به عنوان یک حرکت نمادین نبوده است؛ بلکه تفکر ناب ولایت بعنوان یک منبع الهی و علمی ارزشمند پشتوانه آن می باشد. با توجه به اینکه ریشه بسیاری از این عناوین از قرآن کریم و احادیث معصومین می باشد؛ لذا نیاز به بررسی این مقوله از دیدگاه قرآن و معصومین مورد توجه قرار می گیرد. همچنین لازم است تا از دیدگاه علما و دانشمندان هم مورد بررسی قرار گیرد تا به جنبه علمی آن هم اشاره شود. یکی از قشرهای که مورد تاکید در پیام های مقام معظم رهبری هستند مدیران کشور می باشند. لذا در این مقاله سعی گردیده تا از دیدگاه علم مدیریت هم به پیام نهفته در عنوان سال 1389 نیز پرداخته شود.


مقدمه :
یکی از سنت های حسنه که از سال 1378 با نامگذاری آن سال بعنوان سال امام خمینی (ره)، توسط مقام معظم رهبری پایگذاری شد، نامگذاری سال های هجری شمسی است. این نامگذاری شاید در ابتدا موضوعی ساده تلقی شود ولی اگر با دیدی آگاهانه و مدبرانه به آن نام و سالی که در پیش داشتیم و سالی که در برابر خواهیم داشت بنگریم، متوجه خواهیم شد که نام های پرمحتوا، کاملاً حساب شده و بر اساس نیازهای جامعه و حکومت اسلامی می باشند. و این اسامی پیامهای را برای تک تک اعضاء جامعه در بر دارد. در این مقاله سعی شده به نکات حائز اهمیت در خصوص عنوان سال 1389 که سال "همت مضاعف و کار مضاعف" نامگذاری شده اشاره گردد. 


مفهوم "همت مضاعف و کار مضاعف" به زبان ساده : 
اگر بخواهیم خیلی ساده مفهوم عنوان "همت مضاعف و کار مضاعف" را بیان کنیم میتوانیم بگوئیم :
نهادینه کردن روش صحیح استفاده از منابع کشور و استفاده کارآمد از عوامل تولید، کار و سرمایه است. یعنی با استفاده از عوامل تولید موجود شامل نیروی کار، سرمایه، مدیریت و مواد اولیه بتوان به محصولی بیشتری دست یافت. البته باید دقت کرد که برداشت اشتباه از این عنوان نشود چون بسیاری از افراد کار مضاعف را شاید به معنی اضافه نمودن ساعت کار تلقی کنند که این اشتباه بزرگی است در حقیقت به معنی کار بهتر که منظور کمیت نیست بلکه منظور کیفیت کار می باشد. البته نباید فراموش شود که همت مضاعف و کار مضاعف ریشه در آیات قرآنی دارد و جهت آن، حرکت و کار در مسیر رضای خدا است. تلاش برای پیشرفت کشور باید بر اساس برنامه ای باشد که اسلام آن را مشخص کرده لذا توجه و پیروی از فرامین رهبری و ولایت فقیه قطعاً به کامیابی و سعادت جامعه ختم خواهد گردید.


همت مضاعف و کار مضاعف از دیدگاه قرآن :
اسلام، سستی و تنبلی را مکروه و بیکاری را حرام کرده است و در قرآن کریم به کرات در خصوص کار و احکام آن آیاتی بیان شده است به همین اندازه هم به همت، تلاش و پافشاری بر انجام صحیح امور توجه گردیده است. در احادیث هم که از پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت (ع) ذکر شده است می توان به اهمیت کار و تلاش در کار پی برد. برای روشن شدن اهمیت موضوع بصورت مختصر به چند نمونه از این آیات در ذیل اشاره میکنیم:
- کار و تلاش لازمه حیات انسان است و هیچ جامعه ای بدون همت بلند و کار مداوم و حساب شده به قله های توسعه و ترقی صعود نخواهد کرد. اساساً فطرت آدمی بطور طبیعی در پی تلاش و جنب و جوش است و قرآن کریم انسان را "تلاش گر" معرفی کرده است : (یآ أَیهَا الْإِنسَانُ إِنَّکَ کَادِحٌ إِلَى‏ رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاَقِیهِ) ، ای انسان! تو به سوی پروردگارت تلاش بسیاری داری و سرانجام به لقای او خواهید رسید. در آین آیه کلمه (کَادِحٌ) به معنای تلاش و کوشش آمده که انسان باید در راه رسیدن به پروردگارش بسیار تلاش و کوشش کند و به راحتی از این آیه میتوان به اهمیت همت در رسیدن به اهداف والا و تعالی پی برد.
- در آیه دیگر که در خصوص تلاش و همت نکاتی ذکر گردیده میتوان به این اشاره کرد : (وَأَن لَّیسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى‏) ، و این که برای انسان جز آنچه تلاش کرده (بهره دیگری) نیست. این آیه به این موضوع اشاره می کند که هیچ کس بار گناه کسی را به عهده نمی گیرد و برای هرکس کار و تلاش خودش ثبت میشود و در حقیقت پیام این آیه این است که : هستی، میدان تلاش، کار و نتیجه گیری است و سعی و تلاش وظیفه ماست.
- اگر در این خصوص بدنبال مفاهیمی از قرآن باشیم، قطعاً به نمونه های زیادی خواهیم رسید. یکی از صفاتی که بدنبال همت و کار برای انسانهای آزاده و افرادی که هوشمندانه در مسیر آن قدم بر می دارند "عزت" می باشد. یکی از آیه های که میتوان به آن اشاره نمود : (یقُولُونَ لَئِن رَّجَعْنَآ إِلَى الْمَدِینَةِ لَیخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَلَکِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یعْلَمُونَ) ، در بخشی از این آیه ذکر شده است، عزت مخصوص خدا و رسول و اهل ایمان است. یعنی کسانی که بدنبال عزت و سربلندی هستند باید عملکرد و اثر وجودشان همچون رسول خدا (ص) و ائمه معصومین باشد و در حقیقت حضوری اثر گذار بر جامعه داشته باشند. از مفهوم این آیه براحتی می توان برداشت نمود، اگر افراد با همت به انجام کاری بپردازند و هدفشان از انجام آن رسیدن به عزت باشد قطعاً کار با نتایج خوبی به پایان خواهد رسید و به معنای واقعی شعار همت مضاعف و کار مضاعف محقق شده است.
- از دیگر آیات قرآن کریم در خصوص کار و تلاش میتوانیم به این آیه اشاره کنیم : (فَمَن یعْمَلْ مِنَ الصَّلِحَتِ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَا کُفْرَانَ لِسَعْیهِ وَإِنَّا لَهُ کَتِبُونَ‏) ، پس هر که از کارهای نیکو انجام دهد و مومن باشد، پس برای تلاش او هیچگونه ناسپاسی نخواهد بود و همانا ما (کارهای نیکویش را) برای او ثبت می کنیم. در قرآن کریم به انجام صحیح امور و کارها و تلاش در رسیدن به اهداف الهی بسیار توجه و اشاره شده است، اگر بخواهیم به نمونه های قرآنی دیگری اشاره کنیم میتوان به سوره یوسف آیه 56، سوره اسراء آیه 19، سوره حجرات آیه 14 و سوره زلزال آیه 7 نیز اشاره کرد.
همت مضاعف و کار مضاعف بمعنای واقعی ریشه در آیات قرآنی دارد و جهت آن، تلاش و کار در مسیر رضای خداوند منان است. تلاش برای پیشرفت کشور و انجام امور و زندگی افراد در جامعه اسلامی باید بر اساس برنامه و حرکتی باشد که اسلام آن را ترسیم کرده است.سال همت مضاعف و کار مضاعف از دیدگاه علما و دانشمندان :
از نگاه علم اخلاق و عرفان واژه "همت" به معنای بیدار شدن است و کسی که بیدار است، آگاه است و بر محیط پیرامون خود شناخت دارد. شهید مطهری با ذکر جمله ای از امیرالمومنین (ع) که فرموده اند : «قدر و اندازه هر کس همان قدر و اندازه همتش است.» ، اهمیت وجود همت در افراد را برشماردند. اگر بخواهیم از دیدگاه شهید مطهری بصورت مختصر ویژگیهای وجود همت در افراد را برشماریم می توان به شرح ذیل بیان نمود :
- همت نشانه بزرگی روح : استاد مطهری معتقدند، همت بزرگ نشانه روح بزرگ است و همت کوچک نشانه روح کوچک است.
- همت نشانه سلامت و نشاط روان : استاد مطهری وجود همت و عمل در راستای آن را نشانه های از روح و روان سالم دانسته است.
- همت نشانه قدر شناسی از خویش : شهید مطهری همت را به میزان قدرشناسی از خویش ارتباط می دهد.
از دیگر ویژگیهای همت که شهید مطهری به آن اشاره نموده اند : همطراز شمردن همت با نبوغ و حتی عشق و ایمان است و برخورداری از آن را دارای اثرات و نتایج ویژه ای می دانند که امکان فائق آمدن بر کمبودها و نواقص و پذیرش سختی و زحمت را برای انسان و جامعه فراهم می آورد.
اگر بخواهیم به مقوله کار و تلاش از دیدگاه شهید مطهری اشاره کنیم می توان بر دو اثر کار و تلاش که ایشان بر آنها تاکید داشته اند اشاره کرد:
- استقامت و پشتکار برای کارهای بزرگ : ایشان انجام کارهای بزرگ را بدون داشتن همت متناسب با آن شدنی نمی داند و معتقد است با همت برخی کارهای بظاهر نشدنی هم عملی می گردد. 
- جبران کمبودها و معایب : غالب اوقات کمبود یا نبود اراده و همت موجب می شود کارها متوقف و با بهانه های کمبودها و مشکلات این ضعف ها توجیه شود.
با بررسی مقالات و کتب بجا مانده از استاد شهید مطهری می توان به جایگاه ویژه و اهمیت موضوع همت و کار پی برد. و ایشان هر دو مقوله کار و همت را عامل تامین سعادت و وجود سلامت روان، بزرگی روح، آزادگی و شرافت می دانند.
بقول بسیاری از نزدیکان ایشان در طول حیات خود بر همت و پشتکار در انجام امور بسیار پافشاری می کردند بطوریکه از شهید قدوسی نقل شده است : "پشتکار و کثرت مطالعه آقای مطهری در مدرسه فیضیه همه ما را به اعجاب می آورد و تاکید می کرد که استاد مطهری وقتی اصول فقه را خوانده بود مدعی بود که جزوه و اثری نیست که در این زمینه باشد و من آن را ندیده باشم.
اگر به مطالعه احادیث و اخبار و زندگی علما دینی و علمی کشورمان بیشتر توجه کنیم و به مطالعه آنها بپردازیم خواهیم دید که بر همت عالی و جد در کار و عمل بسیار توجه و توصیه شده است. برای درک اهمیت این موضوع در زیر به چند نمونه از آنها به اختصار اشاره می کنیم :
- سعدالدین تفتازانی از علما و پایه گذاران فن بلاغت، روزی از پسرش پرسید میل داری به چه مقامی برسی ؟ پسرش در پاسخ گفت : به مقام علمی شما، پدر گفت همتت کوتاه است، من تصمیم گرفتم به مقام علمی امام صادق (ع) برسم، با تلاش و کوشش به اینجا رسیده ام، تو به کجا خواهی رسید. 
- ابوریحان بیرونی در پی گیری علم شهرت خاصی داشته اند. می گویند در لحظات آخر عمرش یکی از فقها به عیادتش آمد با اینکه رشته تخصصی او فلسفه و ریاضیات و جامعه شناسی بوده و منجم خوبی هم بود از فقیه مسئله ای درباره ارث پرسید. فقیه گفت الان چه وقت این مسئله است، گفت این را هم بدانم و بمیرم بهتر است یا ندانم و بمیرم.


سال همت مضاعف و کار مضاعف از دیدگاه مدیران :
از آنجا که هدفی جز سازندگی و پیشرفت و تعالی برای کشور وجود ندارد و تک تک افراد جامعه از بالاترین سطح دولتمردان تا پایین تر سطح افراد جامعه مسئول سازندگی و پیشرفت جامعه هستند، نیازمند به یک مدیریت جامع و کلان هستیم، که این مدیریت در سطوح میانی و تحتانی بعنوان مدیریت پروژه محسوب میشوند ولی پروژه ای با وسعت یک کشور و نیازهای اجتماعی فراوان، لذا نیاز به مدیری مدبر، آگاه و توانا دارد تا بتواند با یک تفکر ناب عامل وحدت بخش در جامعه باشد و همگان را به سوی سازندگی و عزت کشور اسلامی سوق دهد.
اگر بخواهیم به مفهوم عنوان سال 1389 پی ببریم و ارتباط آن را با مدیریت پروژه بررسی کنیم، ابتدا به تعاریفی از مدیریت پروژه می پردازیم :
ساده ترین تعریفی که برای مدیریت پروژه می توان مطرح کرد : "بکارگیری دانش، مهارت ها، ابزارها و تکنیک ها در اداره فعالیت ها بمنظور رفع نیاز ها و انتظارات متولیان پروژه میباشد. و تعریفی دیگر "مدیریت پروژه، برنامه ریزی و هدایت پروژه در چهارچوب زمان، هزینه و کیفیت مشخص به سوی ایجاد نتایج مشخص آن است". بسیار واضح در هر دو تعریف بالا بر اهمیت کار و کیفیت آن اشاره شده و این موضوع را بیان می کند که کار و تلاش به معنای واقعی،  سازمان را به اهداف سازمانی خواهد رسانید.
اگر ما بخواهیم هر یک از امور کشور را به پروژه ای تشبیه کنیم می توانیم از پروژه های اقتصادی، امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و صنعتی و... بعنوان پروژهای کلان نام ببریم که هر یک از آنها در سطح کشور دارای مدیریت پروژه واحدی می باشند که سیاستهای کلی و برنامه ریزی های اساسی و استراتژی ها را طراحی می کنند و سپس آن پروژه ها کلان به پروژه های اجرائی کوچکتر تقسیم می شوند و مدیران سطح پایین تر به آنها می پردازند و این پروژه ها را بصورت پروژه های کشوری، منطقه ای، استانی و شهری و... تفکیک می کنند. در تمام سطوح مدیریتی، مدیریت پروژه با توجه به حجم پروژه دیده می شود و عوامل اصلی و منابع در این پروژها نیز یکسان هستند و هدف تمام پروژها در یک کشور سازندگی و تامین نیازهای افراد جامعه می باشند.
مدیریت پروژه در یک نظام سازمان یافته مانند یک کشور، مدیریت منابع می باشد به نحوی که پروژه با یک چشم انداز مشخص، کیفیت مشخص، زمان مشخص و قیمت تمام شده مشخص به اتمام برسد و در آن نیازهای اجتماع و کشور در نظر گرفته شود. میتوان دریافت که همت مضاعف و کار مضاعف هم توصیفی از مدیریت پروژه میباشد ولی نحوه بیان آن به ترتیبی است که تمام افراد جامعه آن را میتوانند درک کنند حتی کسانی که تعریف علمی مدیریت پروژه را نمی دانند.
با نگاهی تحلیلی بر سیر نام گذاری این سال به نتایج جالب توجهی دست می یابیم و پی میبریم که یک از پیامهای این انتخاب برای مدیران است، نکته این پیام، استفاده صحیح از منابع ملی و حفظ آن برای نسلهای آینده است که این خود در بردارنده تدابیر کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت میباشد و به نوعی نمایشگر سیاستهای خرد و کلان برای ایران اسلامی است. با توجه به سند چشم انداز بیست ساله و خط پایان آن سال 1404 که آغاز برنامه بیست ساله دوم میباشد، مدت کوتاه باقی مانده را صرف کارهای بنیادی و زیر بنائی کنیم. با توجه به احساس نیاز در این خصوص از سوی مقام معظم رهبری و توجه به کار و تلاش بیشتر این نام برای این سال انتخاب شد.


بجاست که جمله ای در این خصوص از مقام معظم رهبری ذکر گردد:
((کارهاى خوب، کارهاى بزرگ، فقط با انگیزه‌هاى ممتاز و از اعماق دل برآمده انجام می‌گیرد. کارهاى بزرگ را به صورت دستورى و تشریفاتى و ادارى و این‌ها نمی‌شود انجام داد. کار مقرراتى و دستورى، در همان حد کار متعارف انجام می‌گیرد؛ در صورتى که کار برجسته و ممتاز، تابع انگیزه است.)) 


راهکارهای رهبر انقلاب برای تحقق شعار «همت مضاعف و کار مضاعف»:
در همین رابطه مقام معظم رهبری در آستانه ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار، راهکارهای را برای تحقق شعار همت مضاعف و کار مضاعف بیان فرموده اند که به بررسی آنها میپردازیم. در سخنان ایشان نکات بسیار پراهمیت و حساسی ذکر گردیده است که میتواند راهگشای بسیاری از پرسشها باشد.
کارهای بزرگ و خوب : انجام اینگونه کارها نیاز به انگیزه ممتاز و نیت درونی و از اعماق دل دارد اینگوه کارها قطعاً نتایجشان با کارهای دستوری و کارهای متعارف متفاوت خواهد بود که نیاز فعلی جامعه ما نیز اینگونه میباشد. کارهای که با انگیزه انجام میشود بسیار با ارزش هستند و اثراتش در زندگی دنیوی و اخروی افراد نمایان میشود : ((این نوع کارها در دفتر کرام‌الکاتبین محفوظ می‌ماند. کاتبان عمل ما - که مأموران ساحت ربوبى هستند - اینطور کارهاى اینجورى را بخصوص برجسته می‌کنند. خوب، این یک نوع کار برجسته است.))   همچنین در این مورد متذکر شده اند : ((وقتى انسان احساس می‌کند که کار بزرگ است، کار با ارزش است، کار داراى تأثیر اجتماعىِ کلان است، انگیزه‌اش بیشتر می‌شود.))
- کارهای برجسته و کیفیتی : یکی دیگر از راهکارهای مقام معظم انجام کارها با کیفیت بالا میباشد یعنی افراد در انجام کارها کیفیت کار را در نظر بگیرد و برای رسیدن به آن کیفیت بهترین راه را انتخاب کند نه اینکه فقط هدف انجام کار بدون توجه به کیفیت آن باشد و آسانترین راه انتخاب شود.
- ابتکار و آفرینش کار : انجام کارها با استفاده از راه و روش نوین و استفاده از تکنولوژی جدید و بکار گیری خلاقیت و ابتکار در عمل توصیه شده است. انجام کارها در صورتی که با انگیزه انجام شود قطعاً خلاقانه و مبتکرانه انجام خواهد شد.
یکی از نکاتی که در فرامین مقام معظم رهبری بسیار به آن توجه گردیده "انگیزه" است. ایشان در مورد انگیزه اینگونه بیان کرده اند :  ((انگیزه، ترکیبى است از ایمان و آگاهى. این دو چیز به انسان انگیزه می ‌دهد: ایمان داشته باشد، آگاهى هم داشته باشد.)) 
افراد برای تحقق شعار "همت مضاعف و کار مضاعف" لازم است تا انگیزه را درون خود تقویت کنند در اینصورت به نتایج کار مطلوب، دست میابند کاری که آغازش با ایمان و توکل به خداوند همراه گردد و سعی و تلاش فرد هم در آن آمیخته باشد قطعاً به نتایج مطلوبی خواهد رسید. در این خصوص میتوان به این آیه از قرآن کریم  اشاره نمود :  « حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ‏ »   . 


و نکته آخر اینکه : در نظام اسلامی هرکس هرجا هست، همان جا را مرکز دنیا بداند و بهترین عملکرد را داشته باشد و با الهام از پیام رهبر معظم انقلاب و به کار گیری آن در اهداف فردی و سازمانی می توان شاهد تغییرات مهمی در تمام سطوح جامعه از قبیل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی باشیم و در سایه آن شکوفائی و رشد مادی و معنوی در همه سطوح جامعه فراهم خواهد شد.  
*  *  *


 


نتیجه گیری :
انتخاب عنوان همت مضاعف و کار مضاعف توسط مقام معظم رهبری در آغازین لحظات سال 1389، بیانگر آگاهی ایشان از نیازهای جامعه میباشد و بر اساس دغدغه های موجود در نظام اسلامی و با بینشی حکیمانه و عالمانه این عنوان را بر می گزینند و در لحظه ای که اکثریت افراد جامعه منتظر یک رخ داد و تغییر سال و ورود به سالی جدید هستند، عالیترین مقام نظام جمهوری اسلامی از تمام افراد و مسئولین می خواهند به این عنوان و عمل به محتوای آن ثابت قدم باشند تا شاهد ایرانی اسلامی، آباد، سربلند به معنای واقعی و تاثیر گذار بر معادلات جهانی باشیم. 
به راستی چگونه باید عنوان سـال 1389 را که از سوی رهبر فـرزانه به نام سـال همت مضاعف و کار مضاعف انتخاب گردیده را در کشور و بین تمام اقشار اجتماع نهادینه و آن را به عنوان یک گزینه فرهنگی متعالی عنوان کرد. عنوانی که از هر زاویه ای به آن بنگری حکمت، مدیریت، و آرمانهای اسلامی و دینی در آن قابل مشاهده است. یکی از وظایف دستگاههای فرهنگی، فرهنگ سازی و آماده سازی بستر جامعه برای پذیرش این فرهنگ است، فرهنگی که از دیدگاه دینی ما نوعی عبادت تلقی می شود. جامعه ما برای پیشرفت و رسیدن به قله های موفقیت در تمام عرصه ها نیاز به توجه بیشتر به مقوله کار و کیفیت آن را دارد و رهبر انقلاب با توجه به این نیاز اساسی با در نظر گرفتن زمان تحویل سال بعنوان یک نقطه عطف و زمانی برای شروع یک حرکت آینده ساز و استراتژیک و به عبارتی راهبردی سازمانی نظام، عنوان سال جدید را با این پیام که در آن نهفته اعلام کردند.
*  *  *منابع و ماخذ :
1- مجموعه تفسیر نور- تالیف: حجت السلام و المسلمین حاج شیخ محسن قرائتی.
2- مجموعه آثار – تالیف استاد شهید مرتضی مطهری .
3- کتاب رمز پیروزی مردان بزرگ – نوشته استاد جعفر سبحانی چاپ هشتم.
4- کتاب اسلام و مقتضیات زمان – استاد شهید مرتضی مطهری.
5- روزنامه جمهوری اسلامی 16/02/1389 – الگوی عینی همت و کار –
تالیف : رسول سنائی راد.
6- پایگاه اطلاع رسانی جوان.
7- دفتر حفظ و نشر آثار آیت ا.. خامنه ای.* * *


معرفی کوتاه نویسنده:
تحصیلات :
 کارشناسی مدیریت بازرگانی – دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
سوابق اجرائی در سنوات گذشته تاکنون :
کارشناس محلی امور کنسولی در نمایندگی ج.ا.ا در  دبی
مدیر داخلی دفتر فروش نمایندگی هواپیمائی ماهان – دبی
سرپرست شیفت خدمات مسافرین هواپیمائی ماهان در فرودگاه بین المللی دبی
مدیر دفتر شرکت بازرگانی ریجید در دبی (نماینده فروش منطقه شرکت آتبین)


پست الکترونیک:              ajdari54@gmail.com              


نشانی  پستی  :              P.O.BOX 85809 DUBAI, U.A.E

نظرات() 


Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 11:09 ق.ظ

Great forum posts, Regards.
cialis in sconto cialis coupons overnight cialis tadalafil cialis herbs cialis coupons printable tadalafilo cialis pills boards cialis 5 mg schweiz achat cialis en europe wow cialis tadalafil 100mg
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:58 ب.ظ

You've made your point.
cialis usa cost look here cialis cheap canada cialis generico cialis generic tadalafil buy opinioni cialis generico cialis per paypa how does cialis work cialis efficacit viagra cialis levitra cialis 20mg prix en pharmacie
buy cialis cheap
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:09 ب.ظ

Thanks, Valuable stuff.
cialis soft tabs for sale cialis 5mg cialis rezeptfrei sterreich cialis name brand cheap only best offers cialis use comprar cialis 10 espa241a acheter cialis kamagra ou trouver cialis sur le net canadian discount cialis i recommend cialis generico
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:06 ق.ظ

Whoa lots of amazing info!
india cialis 100mg cost cialis 5 mg cialis cost walgreens price for cialis cialis prices acheter du cialis a geneve buying cialis overnight cialis official site cialis pills boards brand cialis generic
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:46 ب.ظ

Good posts. Many thanks!
cialis preise schweiz cialis generique 5 mg cuanto cuesta cialis yaho tarif cialis france the best choice cialis woman tarif cialis france effetti del cialis cialis coupons printable side effects of cialis viagra or cialis
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 07:39 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
cialis name brand cheap generic cialis 20mg tablets cialis generico in farmacia buy cialis online nz cialis 20 mg effectiveness cuanto cuesta cialis yaho cialis daily reviews cialis with 2 days delivery cialis kaufen try it no rx cialis
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:42 ب.ظ

Thanks a lot. Helpful information.
cialis dosage tadalafilo cialis tablets for sale weblink price cialis deutschland cialis online generic cialis with dapoxetine how to buy cialis online usa cialis ahumada cialis canada cuanto cuesta cialis yaho
buy cialis medication
دوشنبه 12 آذر 1397 07:18 ق.ظ

You have made your stand pretty nicely..
cialis coupon where do you buy cialis cialis wir preise brand cialis generic cialis 20mg preis cf cialis canada achat cialis en itali cialis dosage cialis coupons purchasing cialis on the internet
buy cials online
یکشنبه 11 آذر 1397 07:13 ب.ظ

Really loads of wonderful knowledge.
cheap cialis cialis kaufen cialis australia org tarif cialis france we like it cialis price cialis generico en mexico generic cialis tadalafil how much does a cialis cost cialis et insomni cialis prezzo in linea basso
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 06:46 ق.ظ

Terrific tips. Kudos!
the best choice cialis woman cialis para que sirve cilas cialis online generic cialis levitra cialis australia org buy online cialis 5mg recommended site cialis kanada cialis rckenschmerzen only here cialis pills
buy cheap cialis no prescription
شنبه 10 آذر 1397 07:32 ب.ظ

Truly quite a lot of very good material!
cipla cialis online cialis qualitat can i take cialis and ecstasy cialis dosage recommendations the best site cialis tablets callus canadian drugs generic cialis when will generic cialis be available cialis canada cost of cialis cvs
buy tadalafil
شنبه 10 آذر 1397 06:24 ق.ظ

Kudos. Plenty of knowledge.

cost of cialis cvs low dose cialis blood pressure only best offers cialis use cialis coupons printable cialis generique 5 mg cialis prezzo in linea basso are there generic cialis we like it cialis price cialis rezeptfrei cialis generico online
buy tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 07:08 ب.ظ

You suggested it very well.
cialis uk next day buy cialis online cheapest cialis dose 30mg buying cialis overnight wow cialis tadalafil 100mg canadian discount cialis cialis e hiv chinese cialis 50 mg buy generic cialis acheter cialis kamagra
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 07:20 ق.ظ

Superb advice. Thank you!
india cialis 100mg cost cialis generique cialis prezzo in linea basso viagra cialis levitra click now cialis from canada cialis 10 doctissimo cialis efficacit buy original cialis acheter cialis meilleur pri cialis coupon
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:08 ب.ظ

Very well expressed of course. .
when can i take another cialis cialis kamagra levitra ou trouver cialis sur le net click here to buy cialis cialis with 2 days delivery cialis super kamagra ou acheter du cialis pas cher cilas buy brand cialis cheap when will generic cialis be available
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:27 ق.ظ

Fantastic posts, Thanks a lot.
fast cialis online cialis daily prices on cialis 10 mg cialis cost il cialis quanto costa generic cialis generic cialis with dapoxetine click now buy cialis brand generic cialis review uk cialis sans ordonnance
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:36 ب.ظ

You actually stated that wonderfully.
buy cialis cheap 10 mg wow cialis tadalafil 100mg wow look it cialis mexico look here cialis order on line generic cialis tadalafil cialis price thailand cialis pills boards generic low dose cialis are there generic cialis deutschland cialis online
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:54 ق.ظ

You said it adequately..
the best choice cialis woman cialis billig cialis price thailand tadalafil 5mg generic cialis pro effetti del cialis cialis ahumada compare prices cialis uk cialis tablets australia cialis coupons printable
buy cialis cheap
چهارشنبه 11 مهر 1397 06:44 ق.ظ

You made your point pretty nicely!.
wow cialis tadalafil 100mg achat cialis en itali generic cialis pill online fast cialis online purchasing cialis on the internet cialis reviews cialis name brand cheap achat cialis en itali side effects for cialis cialis y deporte
Buy generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 05:25 ق.ظ

Regards. Fantastic stuff.
cialis generic where do you buy cialis cialis prezzo di mercato cialis cipla best buy cialis patentablauf in deutschland cialis daily we choice cialis uk can i take cialis and ecstasy cialis authentique suisse acheter cialis meilleur pri
viagrayosale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:54 ق.ظ

Kudos. A good amount of advice!

cialis 20mg prix en pharmacie cialis prices in england recommended site cialis kanada buy cialis online nz generic cialis in vietnam cialis herbs prices for cialis 50mg buy cialis online cheapest american pharmacy cialis how to buy cialis online usa
K SA
جمعه 16 شهریور 1397 12:45 ق.ظ
Hellߋ there! Ι could һave sworn I've been to thіs site befоre but after reading through some of thе post I realized іt's new to me.
Nonetheless, I'm definitely delighted І found it and
I'll be book-marking ɑnd checkng baϲk frequently!
cialisvbuy.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:35 ب.ظ

Thanks a lot, Awesome stuff.
generic cialis levitra order generic cialis online online prescriptions cialis cialis tablets for sale cialis rezeptfrei acquistare cialis internet cialis 20 mg best price cialis kaufen generic cialis pro buy generic cialis
canadian pharmacy online
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:52 ق.ظ

Wow tons of helpful tips!
pharmacy times canadian drug store drugs for sale in uk canadian discount pharmacies in ocala fl aarp recommended canadian online pharmacies canadianpharmacyusa24h canadian pharmacies stendra online canadian pharmacies trust pharmacy canadian online pharmacy canada
viagra usa pharmacy
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:10 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
buy viagra china how to buy viagra uk cheapest viagra online pharmacy buy viagra thailand buy pharmaceutical viagra buy viagra with no prescription how can you buy viagra buy prescription viagra buy viagra without a prescription viagra purchase uk
cialisbuys.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:41 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
we recommend cheapest cialis viagra cialis levitra online cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis patent expiration prescription doctor cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis generico milano where do you buy cialis prezzo cialis a buon mercato
viabiovit.com/viagra-100-wirkung.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:43 ق.ظ

Terrific material. Kudos!
buy generic viagra online safely buying viagra online from canada how to buy viagra uk viagra online usa get a viagra prescription viagra alternative how much is viagra generic viagra pharmacy buy herbal viagra buy viagra
http://babecolate.com/cialis-daily-use-buy-online.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:20 ب.ظ

You explained that superbly.
generic cialis pill online brand cialis generic canada discount drugs cialis buy generic cialis cialis alternative how does cialis work we use it cialis online store rezeptfrei cialis apotheke order a sample of cialis cialis 200 dollar savings card
Globalplus
شنبه 16 تیر 1397 01:12 ق.ظ
Nice blog heгe! Ꭺlso your site loads uup very fɑst! What web host arre уoᥙ usіng?
Cann I ɡet your affiliate link tо your host?
I wіsh my website loaded up as faѕt as yourѕ lol
Antoni
پنجشنبه 14 تیر 1397 06:34 ق.ظ
Everything іs verү open ԝith a precise explanation оf
the issues. It wɑs definitely informative. Үour site iis ѵery helpful.

Ƭhanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox