تبلیغات
مقــــــــالات علمـــــــی مدیـــــــریت آمــــوزشــــــــی - بررسی مدیریتی همت مضاعف و کار مضاعف
 

بررسی مدیریتی همت مضاعف و کار مضاعف

نوشته شده توسط :محـــسن مهــرگانی
پنجشنبه 11 آذر 1389-11:37 ب.ظ

عنوان مقاله: بررسی مدیریتی همت مضاعف و کار مضاعف
مولف/مترجم: علیرضا اژدری (مخاطب پایگاه مقالات علمی مدیریت)
موضوع: مدیریت بومی
سال انتشار(میلادی): 2010
وضعیت: تمام متن
منبع: پایگاه مقالات علمی مدیریت www.SYSTEM.PARSIBLOG.com
تهیه و تنظیم:  پایگاه مقالات علمی مدیریت www.SYSTEM.PARSIBLOG.com
چکیده: بی شک انتخاب عناوین برای سالهای گذشته تا کنون از سوی مقام معظم رهبری بی صرفاً به عنوان یک حرکت نمادین نبوده است؛ بلکه تفکر ناب ولایت بعنوان یک منبع الهی و علمی ارزشمند پشتوانه آن می باشد. با توجه به اینکه ریشه بسیاری از این عناوین از قرآن کریم و احادیث معصومین می باشد؛ لذا نیاز به بررسی این مقوله از دیدگاه قرآن و معصومین مورد توجه قرار می گیرد. همچنین لازم است تا از دیدگاه علما و دانشمندان هم مورد بررسی قرار گیرد تا به جنبه علمی آن هم اشاره شود. یکی از قشرهای که مورد تاکید در پیام های مقام معظم رهبری هستند مدیران کشور می باشند. لذا در این مقاله سعی گردیده تا از دیدگاه علم مدیریت هم به پیام نهفته در عنوان سال 1389 نیز پرداخته شود.


مقدمه :
یکی از سنت های حسنه که از سال 1378 با نامگذاری آن سال بعنوان سال امام خمینی (ره)، توسط مقام معظم رهبری پایگذاری شد، نامگذاری سال های هجری شمسی است. این نامگذاری شاید در ابتدا موضوعی ساده تلقی شود ولی اگر با دیدی آگاهانه و مدبرانه به آن نام و سالی که در پیش داشتیم و سالی که در برابر خواهیم داشت بنگریم، متوجه خواهیم شد که نام های پرمحتوا، کاملاً حساب شده و بر اساس نیازهای جامعه و حکومت اسلامی می باشند. و این اسامی پیامهای را برای تک تک اعضاء جامعه در بر دارد. در این مقاله سعی شده به نکات حائز اهمیت در خصوص عنوان سال 1389 که سال "همت مضاعف و کار مضاعف" نامگذاری شده اشاره گردد. 


مفهوم "همت مضاعف و کار مضاعف" به زبان ساده : 
اگر بخواهیم خیلی ساده مفهوم عنوان "همت مضاعف و کار مضاعف" را بیان کنیم میتوانیم بگوئیم :
نهادینه کردن روش صحیح استفاده از منابع کشور و استفاده کارآمد از عوامل تولید، کار و سرمایه است. یعنی با استفاده از عوامل تولید موجود شامل نیروی کار، سرمایه، مدیریت و مواد اولیه بتوان به محصولی بیشتری دست یافت. البته باید دقت کرد که برداشت اشتباه از این عنوان نشود چون بسیاری از افراد کار مضاعف را شاید به معنی اضافه نمودن ساعت کار تلقی کنند که این اشتباه بزرگی است در حقیقت به معنی کار بهتر که منظور کمیت نیست بلکه منظور کیفیت کار می باشد. البته نباید فراموش شود که همت مضاعف و کار مضاعف ریشه در آیات قرآنی دارد و جهت آن، حرکت و کار در مسیر رضای خدا است. تلاش برای پیشرفت کشور باید بر اساس برنامه ای باشد که اسلام آن را مشخص کرده لذا توجه و پیروی از فرامین رهبری و ولایت فقیه قطعاً به کامیابی و سعادت جامعه ختم خواهد گردید.


همت مضاعف و کار مضاعف از دیدگاه قرآن :
اسلام، سستی و تنبلی را مکروه و بیکاری را حرام کرده است و در قرآن کریم به کرات در خصوص کار و احکام آن آیاتی بیان شده است به همین اندازه هم به همت، تلاش و پافشاری بر انجام صحیح امور توجه گردیده است. در احادیث هم که از پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت (ع) ذکر شده است می توان به اهمیت کار و تلاش در کار پی برد. برای روشن شدن اهمیت موضوع بصورت مختصر به چند نمونه از این آیات در ذیل اشاره میکنیم:
- کار و تلاش لازمه حیات انسان است و هیچ جامعه ای بدون همت بلند و کار مداوم و حساب شده به قله های توسعه و ترقی صعود نخواهد کرد. اساساً فطرت آدمی بطور طبیعی در پی تلاش و جنب و جوش است و قرآن کریم انسان را "تلاش گر" معرفی کرده است : (یآ أَیهَا الْإِنسَانُ إِنَّکَ کَادِحٌ إِلَى‏ رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاَقِیهِ) ، ای انسان! تو به سوی پروردگارت تلاش بسیاری داری و سرانجام به لقای او خواهید رسید. در آین آیه کلمه (کَادِحٌ) به معنای تلاش و کوشش آمده که انسان باید در راه رسیدن به پروردگارش بسیار تلاش و کوشش کند و به راحتی از این آیه میتوان به اهمیت همت در رسیدن به اهداف والا و تعالی پی برد.
- در آیه دیگر که در خصوص تلاش و همت نکاتی ذکر گردیده میتوان به این اشاره کرد : (وَأَن لَّیسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى‏) ، و این که برای انسان جز آنچه تلاش کرده (بهره دیگری) نیست. این آیه به این موضوع اشاره می کند که هیچ کس بار گناه کسی را به عهده نمی گیرد و برای هرکس کار و تلاش خودش ثبت میشود و در حقیقت پیام این آیه این است که : هستی، میدان تلاش، کار و نتیجه گیری است و سعی و تلاش وظیفه ماست.
- اگر در این خصوص بدنبال مفاهیمی از قرآن باشیم، قطعاً به نمونه های زیادی خواهیم رسید. یکی از صفاتی که بدنبال همت و کار برای انسانهای آزاده و افرادی که هوشمندانه در مسیر آن قدم بر می دارند "عزت" می باشد. یکی از آیه های که میتوان به آن اشاره نمود : (یقُولُونَ لَئِن رَّجَعْنَآ إِلَى الْمَدِینَةِ لَیخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَلَکِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یعْلَمُونَ) ، در بخشی از این آیه ذکر شده است، عزت مخصوص خدا و رسول و اهل ایمان است. یعنی کسانی که بدنبال عزت و سربلندی هستند باید عملکرد و اثر وجودشان همچون رسول خدا (ص) و ائمه معصومین باشد و در حقیقت حضوری اثر گذار بر جامعه داشته باشند. از مفهوم این آیه براحتی می توان برداشت نمود، اگر افراد با همت به انجام کاری بپردازند و هدفشان از انجام آن رسیدن به عزت باشد قطعاً کار با نتایج خوبی به پایان خواهد رسید و به معنای واقعی شعار همت مضاعف و کار مضاعف محقق شده است.
- از دیگر آیات قرآن کریم در خصوص کار و تلاش میتوانیم به این آیه اشاره کنیم : (فَمَن یعْمَلْ مِنَ الصَّلِحَتِ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَا کُفْرَانَ لِسَعْیهِ وَإِنَّا لَهُ کَتِبُونَ‏) ، پس هر که از کارهای نیکو انجام دهد و مومن باشد، پس برای تلاش او هیچگونه ناسپاسی نخواهد بود و همانا ما (کارهای نیکویش را) برای او ثبت می کنیم. در قرآن کریم به انجام صحیح امور و کارها و تلاش در رسیدن به اهداف الهی بسیار توجه و اشاره شده است، اگر بخواهیم به نمونه های قرآنی دیگری اشاره کنیم میتوان به سوره یوسف آیه 56، سوره اسراء آیه 19، سوره حجرات آیه 14 و سوره زلزال آیه 7 نیز اشاره کرد.
همت مضاعف و کار مضاعف بمعنای واقعی ریشه در آیات قرآنی دارد و جهت آن، تلاش و کار در مسیر رضای خداوند منان است. تلاش برای پیشرفت کشور و انجام امور و زندگی افراد در جامعه اسلامی باید بر اساس برنامه و حرکتی باشد که اسلام آن را ترسیم کرده است.سال همت مضاعف و کار مضاعف از دیدگاه علما و دانشمندان :
از نگاه علم اخلاق و عرفان واژه "همت" به معنای بیدار شدن است و کسی که بیدار است، آگاه است و بر محیط پیرامون خود شناخت دارد. شهید مطهری با ذکر جمله ای از امیرالمومنین (ع) که فرموده اند : «قدر و اندازه هر کس همان قدر و اندازه همتش است.» ، اهمیت وجود همت در افراد را برشماردند. اگر بخواهیم از دیدگاه شهید مطهری بصورت مختصر ویژگیهای وجود همت در افراد را برشماریم می توان به شرح ذیل بیان نمود :
- همت نشانه بزرگی روح : استاد مطهری معتقدند، همت بزرگ نشانه روح بزرگ است و همت کوچک نشانه روح کوچک است.
- همت نشانه سلامت و نشاط روان : استاد مطهری وجود همت و عمل در راستای آن را نشانه های از روح و روان سالم دانسته است.
- همت نشانه قدر شناسی از خویش : شهید مطهری همت را به میزان قدرشناسی از خویش ارتباط می دهد.
از دیگر ویژگیهای همت که شهید مطهری به آن اشاره نموده اند : همطراز شمردن همت با نبوغ و حتی عشق و ایمان است و برخورداری از آن را دارای اثرات و نتایج ویژه ای می دانند که امکان فائق آمدن بر کمبودها و نواقص و پذیرش سختی و زحمت را برای انسان و جامعه فراهم می آورد.
اگر بخواهیم به مقوله کار و تلاش از دیدگاه شهید مطهری اشاره کنیم می توان بر دو اثر کار و تلاش که ایشان بر آنها تاکید داشته اند اشاره کرد:
- استقامت و پشتکار برای کارهای بزرگ : ایشان انجام کارهای بزرگ را بدون داشتن همت متناسب با آن شدنی نمی داند و معتقد است با همت برخی کارهای بظاهر نشدنی هم عملی می گردد. 
- جبران کمبودها و معایب : غالب اوقات کمبود یا نبود اراده و همت موجب می شود کارها متوقف و با بهانه های کمبودها و مشکلات این ضعف ها توجیه شود.
با بررسی مقالات و کتب بجا مانده از استاد شهید مطهری می توان به جایگاه ویژه و اهمیت موضوع همت و کار پی برد. و ایشان هر دو مقوله کار و همت را عامل تامین سعادت و وجود سلامت روان، بزرگی روح، آزادگی و شرافت می دانند.
بقول بسیاری از نزدیکان ایشان در طول حیات خود بر همت و پشتکار در انجام امور بسیار پافشاری می کردند بطوریکه از شهید قدوسی نقل شده است : "پشتکار و کثرت مطالعه آقای مطهری در مدرسه فیضیه همه ما را به اعجاب می آورد و تاکید می کرد که استاد مطهری وقتی اصول فقه را خوانده بود مدعی بود که جزوه و اثری نیست که در این زمینه باشد و من آن را ندیده باشم.
اگر به مطالعه احادیث و اخبار و زندگی علما دینی و علمی کشورمان بیشتر توجه کنیم و به مطالعه آنها بپردازیم خواهیم دید که بر همت عالی و جد در کار و عمل بسیار توجه و توصیه شده است. برای درک اهمیت این موضوع در زیر به چند نمونه از آنها به اختصار اشاره می کنیم :
- سعدالدین تفتازانی از علما و پایه گذاران فن بلاغت، روزی از پسرش پرسید میل داری به چه مقامی برسی ؟ پسرش در پاسخ گفت : به مقام علمی شما، پدر گفت همتت کوتاه است، من تصمیم گرفتم به مقام علمی امام صادق (ع) برسم، با تلاش و کوشش به اینجا رسیده ام، تو به کجا خواهی رسید. 
- ابوریحان بیرونی در پی گیری علم شهرت خاصی داشته اند. می گویند در لحظات آخر عمرش یکی از فقها به عیادتش آمد با اینکه رشته تخصصی او فلسفه و ریاضیات و جامعه شناسی بوده و منجم خوبی هم بود از فقیه مسئله ای درباره ارث پرسید. فقیه گفت الان چه وقت این مسئله است، گفت این را هم بدانم و بمیرم بهتر است یا ندانم و بمیرم.


سال همت مضاعف و کار مضاعف از دیدگاه مدیران :
از آنجا که هدفی جز سازندگی و پیشرفت و تعالی برای کشور وجود ندارد و تک تک افراد جامعه از بالاترین سطح دولتمردان تا پایین تر سطح افراد جامعه مسئول سازندگی و پیشرفت جامعه هستند، نیازمند به یک مدیریت جامع و کلان هستیم، که این مدیریت در سطوح میانی و تحتانی بعنوان مدیریت پروژه محسوب میشوند ولی پروژه ای با وسعت یک کشور و نیازهای اجتماعی فراوان، لذا نیاز به مدیری مدبر، آگاه و توانا دارد تا بتواند با یک تفکر ناب عامل وحدت بخش در جامعه باشد و همگان را به سوی سازندگی و عزت کشور اسلامی سوق دهد.
اگر بخواهیم به مفهوم عنوان سال 1389 پی ببریم و ارتباط آن را با مدیریت پروژه بررسی کنیم، ابتدا به تعاریفی از مدیریت پروژه می پردازیم :
ساده ترین تعریفی که برای مدیریت پروژه می توان مطرح کرد : "بکارگیری دانش، مهارت ها، ابزارها و تکنیک ها در اداره فعالیت ها بمنظور رفع نیاز ها و انتظارات متولیان پروژه میباشد. و تعریفی دیگر "مدیریت پروژه، برنامه ریزی و هدایت پروژه در چهارچوب زمان، هزینه و کیفیت مشخص به سوی ایجاد نتایج مشخص آن است". بسیار واضح در هر دو تعریف بالا بر اهمیت کار و کیفیت آن اشاره شده و این موضوع را بیان می کند که کار و تلاش به معنای واقعی،  سازمان را به اهداف سازمانی خواهد رسانید.
اگر ما بخواهیم هر یک از امور کشور را به پروژه ای تشبیه کنیم می توانیم از پروژه های اقتصادی، امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و صنعتی و... بعنوان پروژهای کلان نام ببریم که هر یک از آنها در سطح کشور دارای مدیریت پروژه واحدی می باشند که سیاستهای کلی و برنامه ریزی های اساسی و استراتژی ها را طراحی می کنند و سپس آن پروژه ها کلان به پروژه های اجرائی کوچکتر تقسیم می شوند و مدیران سطح پایین تر به آنها می پردازند و این پروژه ها را بصورت پروژه های کشوری، منطقه ای، استانی و شهری و... تفکیک می کنند. در تمام سطوح مدیریتی، مدیریت پروژه با توجه به حجم پروژه دیده می شود و عوامل اصلی و منابع در این پروژها نیز یکسان هستند و هدف تمام پروژها در یک کشور سازندگی و تامین نیازهای افراد جامعه می باشند.
مدیریت پروژه در یک نظام سازمان یافته مانند یک کشور، مدیریت منابع می باشد به نحوی که پروژه با یک چشم انداز مشخص، کیفیت مشخص، زمان مشخص و قیمت تمام شده مشخص به اتمام برسد و در آن نیازهای اجتماع و کشور در نظر گرفته شود. میتوان دریافت که همت مضاعف و کار مضاعف هم توصیفی از مدیریت پروژه میباشد ولی نحوه بیان آن به ترتیبی است که تمام افراد جامعه آن را میتوانند درک کنند حتی کسانی که تعریف علمی مدیریت پروژه را نمی دانند.
با نگاهی تحلیلی بر سیر نام گذاری این سال به نتایج جالب توجهی دست می یابیم و پی میبریم که یک از پیامهای این انتخاب برای مدیران است، نکته این پیام، استفاده صحیح از منابع ملی و حفظ آن برای نسلهای آینده است که این خود در بردارنده تدابیر کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت میباشد و به نوعی نمایشگر سیاستهای خرد و کلان برای ایران اسلامی است. با توجه به سند چشم انداز بیست ساله و خط پایان آن سال 1404 که آغاز برنامه بیست ساله دوم میباشد، مدت کوتاه باقی مانده را صرف کارهای بنیادی و زیر بنائی کنیم. با توجه به احساس نیاز در این خصوص از سوی مقام معظم رهبری و توجه به کار و تلاش بیشتر این نام برای این سال انتخاب شد.


بجاست که جمله ای در این خصوص از مقام معظم رهبری ذکر گردد:
((کارهاى خوب، کارهاى بزرگ، فقط با انگیزه‌هاى ممتاز و از اعماق دل برآمده انجام می‌گیرد. کارهاى بزرگ را به صورت دستورى و تشریفاتى و ادارى و این‌ها نمی‌شود انجام داد. کار مقرراتى و دستورى، در همان حد کار متعارف انجام می‌گیرد؛ در صورتى که کار برجسته و ممتاز، تابع انگیزه است.)) 


راهکارهای رهبر انقلاب برای تحقق شعار «همت مضاعف و کار مضاعف»:
در همین رابطه مقام معظم رهبری در آستانه ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار، راهکارهای را برای تحقق شعار همت مضاعف و کار مضاعف بیان فرموده اند که به بررسی آنها میپردازیم. در سخنان ایشان نکات بسیار پراهمیت و حساسی ذکر گردیده است که میتواند راهگشای بسیاری از پرسشها باشد.
کارهای بزرگ و خوب : انجام اینگونه کارها نیاز به انگیزه ممتاز و نیت درونی و از اعماق دل دارد اینگوه کارها قطعاً نتایجشان با کارهای دستوری و کارهای متعارف متفاوت خواهد بود که نیاز فعلی جامعه ما نیز اینگونه میباشد. کارهای که با انگیزه انجام میشود بسیار با ارزش هستند و اثراتش در زندگی دنیوی و اخروی افراد نمایان میشود : ((این نوع کارها در دفتر کرام‌الکاتبین محفوظ می‌ماند. کاتبان عمل ما - که مأموران ساحت ربوبى هستند - اینطور کارهاى اینجورى را بخصوص برجسته می‌کنند. خوب، این یک نوع کار برجسته است.))   همچنین در این مورد متذکر شده اند : ((وقتى انسان احساس می‌کند که کار بزرگ است، کار با ارزش است، کار داراى تأثیر اجتماعىِ کلان است، انگیزه‌اش بیشتر می‌شود.))
- کارهای برجسته و کیفیتی : یکی دیگر از راهکارهای مقام معظم انجام کارها با کیفیت بالا میباشد یعنی افراد در انجام کارها کیفیت کار را در نظر بگیرد و برای رسیدن به آن کیفیت بهترین راه را انتخاب کند نه اینکه فقط هدف انجام کار بدون توجه به کیفیت آن باشد و آسانترین راه انتخاب شود.
- ابتکار و آفرینش کار : انجام کارها با استفاده از راه و روش نوین و استفاده از تکنولوژی جدید و بکار گیری خلاقیت و ابتکار در عمل توصیه شده است. انجام کارها در صورتی که با انگیزه انجام شود قطعاً خلاقانه و مبتکرانه انجام خواهد شد.
یکی از نکاتی که در فرامین مقام معظم رهبری بسیار به آن توجه گردیده "انگیزه" است. ایشان در مورد انگیزه اینگونه بیان کرده اند :  ((انگیزه، ترکیبى است از ایمان و آگاهى. این دو چیز به انسان انگیزه می ‌دهد: ایمان داشته باشد، آگاهى هم داشته باشد.)) 
افراد برای تحقق شعار "همت مضاعف و کار مضاعف" لازم است تا انگیزه را درون خود تقویت کنند در اینصورت به نتایج کار مطلوب، دست میابند کاری که آغازش با ایمان و توکل به خداوند همراه گردد و سعی و تلاش فرد هم در آن آمیخته باشد قطعاً به نتایج مطلوبی خواهد رسید. در این خصوص میتوان به این آیه از قرآن کریم  اشاره نمود :  « حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ‏ »   . 


و نکته آخر اینکه : در نظام اسلامی هرکس هرجا هست، همان جا را مرکز دنیا بداند و بهترین عملکرد را داشته باشد و با الهام از پیام رهبر معظم انقلاب و به کار گیری آن در اهداف فردی و سازمانی می توان شاهد تغییرات مهمی در تمام سطوح جامعه از قبیل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی باشیم و در سایه آن شکوفائی و رشد مادی و معنوی در همه سطوح جامعه فراهم خواهد شد.  
*  *  *


 


نتیجه گیری :
انتخاب عنوان همت مضاعف و کار مضاعف توسط مقام معظم رهبری در آغازین لحظات سال 1389، بیانگر آگاهی ایشان از نیازهای جامعه میباشد و بر اساس دغدغه های موجود در نظام اسلامی و با بینشی حکیمانه و عالمانه این عنوان را بر می گزینند و در لحظه ای که اکثریت افراد جامعه منتظر یک رخ داد و تغییر سال و ورود به سالی جدید هستند، عالیترین مقام نظام جمهوری اسلامی از تمام افراد و مسئولین می خواهند به این عنوان و عمل به محتوای آن ثابت قدم باشند تا شاهد ایرانی اسلامی، آباد، سربلند به معنای واقعی و تاثیر گذار بر معادلات جهانی باشیم. 
به راستی چگونه باید عنوان سـال 1389 را که از سوی رهبر فـرزانه به نام سـال همت مضاعف و کار مضاعف انتخاب گردیده را در کشور و بین تمام اقشار اجتماع نهادینه و آن را به عنوان یک گزینه فرهنگی متعالی عنوان کرد. عنوانی که از هر زاویه ای به آن بنگری حکمت، مدیریت، و آرمانهای اسلامی و دینی در آن قابل مشاهده است. یکی از وظایف دستگاههای فرهنگی، فرهنگ سازی و آماده سازی بستر جامعه برای پذیرش این فرهنگ است، فرهنگی که از دیدگاه دینی ما نوعی عبادت تلقی می شود. جامعه ما برای پیشرفت و رسیدن به قله های موفقیت در تمام عرصه ها نیاز به توجه بیشتر به مقوله کار و کیفیت آن را دارد و رهبر انقلاب با توجه به این نیاز اساسی با در نظر گرفتن زمان تحویل سال بعنوان یک نقطه عطف و زمانی برای شروع یک حرکت آینده ساز و استراتژیک و به عبارتی راهبردی سازمانی نظام، عنوان سال جدید را با این پیام که در آن نهفته اعلام کردند.
*  *  *منابع و ماخذ :
1- مجموعه تفسیر نور- تالیف: حجت السلام و المسلمین حاج شیخ محسن قرائتی.
2- مجموعه آثار – تالیف استاد شهید مرتضی مطهری .
3- کتاب رمز پیروزی مردان بزرگ – نوشته استاد جعفر سبحانی چاپ هشتم.
4- کتاب اسلام و مقتضیات زمان – استاد شهید مرتضی مطهری.
5- روزنامه جمهوری اسلامی 16/02/1389 – الگوی عینی همت و کار –
تالیف : رسول سنائی راد.
6- پایگاه اطلاع رسانی جوان.
7- دفتر حفظ و نشر آثار آیت ا.. خامنه ای.* * *


معرفی کوتاه نویسنده:
تحصیلات :
 کارشناسی مدیریت بازرگانی – دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
سوابق اجرائی در سنوات گذشته تاکنون :
کارشناس محلی امور کنسولی در نمایندگی ج.ا.ا در  دبی
مدیر داخلی دفتر فروش نمایندگی هواپیمائی ماهان – دبی
سرپرست شیفت خدمات مسافرین هواپیمائی ماهان در فرودگاه بین المللی دبی
مدیر دفتر شرکت بازرگانی ریجید در دبی (نماینده فروش منطقه شرکت آتبین)


پست الکترونیک:              ajdari54@gmail.com              


نشانی  پستی  :              P.O.BOX 85809 DUBAI, U.A.E

نظرات() 


http://esalov.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 11:13 ب.ظ

You expressed this exceptionally well.
prezzo cialis a buon mercato cialis generic tadalafil buy cialis cuantos mg hay only best offers cialis use cialis coupons printable viagra vs cialis vs levitra tadalafil 10 mg cheap cialis buy cialis online cheapest cialis wir preise
http://holslide.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 07:47 ق.ظ

You said it adequately.!
generic for cialis acheter du cialis a geneve cialis ahumada recommended site cialis kanada precios de cialis generico free cialis generic cialis levitra cialis generico online brand cialis generic order generic cialis online
http://kennmate.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 11:40 ب.ظ

You actually stated that superbly.
buy cheap cialis in uk we like it cialis price tadalafil 5mg cialis prices in england viagra vs cialis tarif cialis france we use it cialis online store viagra cialis levitra cialis manufacturer coupon cialis pills boards
http://menliebron.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 07:42 ق.ظ

You actually mentioned that effectively!
cialis pas cher paris cialis 5 mg schweiz buy cialis uk no prescription cialis savings card cialis dosage cialis manufacturer coupon only here cialis pills cialis coupons cialis official site cialis official site
http://menliebron.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:36 ب.ظ

Appreciate it. Ample postings!

cialis 200 dollar savings card cialis generique the best choice cialis woman enter site natural cialis click here take cialis cialis for daily use cialis e hiv cialis australia org get cheap cialis price cialis best
http://denchessna.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:40 ب.ظ

You explained it wonderfully!
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis lowest price cialis 30 day sample cialis 5 effetti collaterali we like it safe cheap cialis cialis daily dose generic import cialis cialis wir preise cialis rezeptfrei prices for cialis 50mg
http://trenagep.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:26 ق.ظ

Really all kinds of fantastic tips.
cialis 50 mg soft tab click here to buy cialis tadalafil 20 mg the best site cialis tablets cialis lilly tadalafi canada discount drugs cialis cialis 10 doctissimo generic cialis pro cialis patentablauf in deutschland non 5 mg cialis generici
cialis 10 doctissimo
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:42 ق.ظ

You actually stated it very well.
generic cialis pro buy cialis online nz cialis mit grapefruitsaft 5 mg cialis pharmacie en ligne buying cialis on internet cost of cialis cvs generic cialis review uk generic cialis soft gels get cheap cialis canadian drugs generic cialis
http://istagib.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:45 ب.ظ

This is nicely put! !
cialis for bph cialis online napol cialis price thailand cialis 5 mg scheda tecnica cialis qualitat generico cialis mexico cialis usa cost cialis dosage cialis generisches kanada cialis generico en mexico
http://noiperjung.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:24 ق.ظ

Regards. I enjoy it.
cialis 20mg cialis authentique suisse price cialis per pill click here cialis daily uk we recommend cialis info click now buy cialis brand cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis at the pharmacy generic cialis with dapoxetine
http://omhaklo.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 08:34 ب.ظ

Amazing a lot of superb tips!
cost of cialis per pill can i take cialis and ecstasy il cialis quanto costa order generic cialis online cialis in sconto overnight cialis tadalafil low dose cialis blood pressure canada discount drugs cialis tesco price cialis we recommend cialis info
cialis without a prescription
شنبه 25 خرداد 1398 06:28 ق.ظ

You stated that wonderfully.
cialis 20mg preis cf cialis generique 5 mg generic for cialis 5 mg cialis coupon printable overnight cialis tadalafil cialis ahumada free cialis cialis rckenschmerzen sialis warnings for cialis
Cialis canada
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:10 ب.ظ

You expressed that wonderfully!
click here take cialis cialis generic tadalafil buy costo in farmacia cialis generic cialis 20mg tablets cipla cialis online venta cialis en espaa generic cialis in vietnam cialis generika in deutschland kaufen opinioni cialis generico cialis herbs
http://chancatar.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:10 ب.ظ

You made the point.
price cialis best cialis for sale south africa cialis kaufen only now cialis for sale in us generic cialis soft gels cialis pills boards cialis patentablauf in deutschland cialis australian price only best offers cialis use cialis great britain
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:02 ب.ظ

Excellent material. With thanks!
free cialis cialis et insomni does cialis cause gout enter site very cheap cialis cialis uk next day where do you buy cialis ou trouver cialis sur le net cialis reviews get cheap cialis cialis therapie
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:23 ب.ظ

With thanks. An abundance of posts!

cialis dosage amounts generico cialis mexico the best site cialis tablets cialis e hiv click now buy cialis brand cialis tadalafil online only best offers cialis use cialis therapie comprar cialis 10 espa241a cialis per paypa
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 11:45 ق.ظ

Regards. Terrific information!
price cialis best cialis flussig we use it 50 mg cialis dose cialis patent expiration pastillas cialis y alcoho 200 cialis coupon buy cialis online legal 40 mg cialis what if i take legalidad de comprar cialis cialis pills price each
https://librodepoesia.com/producto/siempre-conmigo-_lirika_/
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 12:14 ب.ظ
スーパーコピーブランド財布代引き、激安、安心通販
http://ukcanadianpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 06:04 ق.ظ

Fine content. Thanks.
trust pharmacy canada reviews canadian online pharmacies reviews canada medication list canadian medications, liraglutide drugs for sale on internet canada online pharmacy canada medication list pharmacy canada online prescriptions no 1 canadian pharcharmy online canada medications cheap
Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 11:09 ق.ظ

Great forum posts, Regards.
cialis in sconto cialis coupons overnight cialis tadalafil cialis herbs cialis coupons printable tadalafilo cialis pills boards cialis 5 mg schweiz achat cialis en europe wow cialis tadalafil 100mg
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:58 ب.ظ

You've made your point.
cialis usa cost look here cialis cheap canada cialis generico cialis generic tadalafil buy opinioni cialis generico cialis per paypa how does cialis work cialis efficacit viagra cialis levitra cialis 20mg prix en pharmacie
buy cialis cheap
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:09 ب.ظ

Thanks, Valuable stuff.
cialis soft tabs for sale cialis 5mg cialis rezeptfrei sterreich cialis name brand cheap only best offers cialis use comprar cialis 10 espa241a acheter cialis kamagra ou trouver cialis sur le net canadian discount cialis i recommend cialis generico
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:06 ق.ظ

Whoa lots of amazing info!
india cialis 100mg cost cialis 5 mg cialis cost walgreens price for cialis cialis prices acheter du cialis a geneve buying cialis overnight cialis official site cialis pills boards brand cialis generic
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:46 ب.ظ

Good posts. Many thanks!
cialis preise schweiz cialis generique 5 mg cuanto cuesta cialis yaho tarif cialis france the best choice cialis woman tarif cialis france effetti del cialis cialis coupons printable side effects of cialis viagra or cialis
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 07:39 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
cialis name brand cheap generic cialis 20mg tablets cialis generico in farmacia buy cialis online nz cialis 20 mg effectiveness cuanto cuesta cialis yaho cialis daily reviews cialis with 2 days delivery cialis kaufen try it no rx cialis
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:42 ب.ظ

Thanks a lot. Helpful information.
cialis dosage tadalafilo cialis tablets for sale weblink price cialis deutschland cialis online generic cialis with dapoxetine how to buy cialis online usa cialis ahumada cialis canada cuanto cuesta cialis yaho
buy cialis medication
دوشنبه 12 آذر 1397 07:18 ق.ظ

You have made your stand pretty nicely..
cialis coupon where do you buy cialis cialis wir preise brand cialis generic cialis 20mg preis cf cialis canada achat cialis en itali cialis dosage cialis coupons purchasing cialis on the internet
buy cials online
یکشنبه 11 آذر 1397 07:13 ب.ظ

Really loads of wonderful knowledge.
cheap cialis cialis kaufen cialis australia org tarif cialis france we like it cialis price cialis generico en mexico generic cialis tadalafil how much does a cialis cost cialis et insomni cialis prezzo in linea basso
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 06:46 ق.ظ

Terrific tips. Kudos!
the best choice cialis woman cialis para que sirve cilas cialis online generic cialis levitra cialis australia org buy online cialis 5mg recommended site cialis kanada cialis rckenschmerzen only here cialis pills
buy cheap cialis no prescription
شنبه 10 آذر 1397 07:32 ب.ظ

Truly quite a lot of very good material!
cipla cialis online cialis qualitat can i take cialis and ecstasy cialis dosage recommendations the best site cialis tablets callus canadian drugs generic cialis when will generic cialis be available cialis canada cost of cialis cvs
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox