تبلیغات
مقــــــــالات علمـــــــی مدیـــــــریت آمــــوزشــــــــی - صعود از نردبان موفقیت
 

صعود از نردبان موفقیت

نوشته شده توسط :محـــسن مهــرگانی
جمعه 28 آبان 1389-12:32 ق.ظ

 

صعود از نردبان موفقیت

استیون کاوی

برگردان و تلخیص: دكتر اصغر شریفی  

 

 

تغییر پارادایم اولین اقدام برای اثربخشی است جایگان خود را بشناسیم و بدانیم از چه دیدی به مساله نگاه می‌كنیم. برای اینكه به مسائل نگاه مثبتی داشته باشیم باید نگرش خود را تغییر دهیم. پدیده خاصی از زندگی توسط افراد مختلف به طرق مختلف تفسیر می‌شود. برای درك بهتر دیگران باید پاردایم‌های آنها را بشناسیم. در اینجا چند پیش فرض مدنظر است.

1. اینكه برداشت‌های افراد از مسائل یكسان نیست و برای درك آنها باید نوع نگاهشان به مسائل را بدانیم.

2. اینكه برخی از اصول رفتار نیاز به اندیشیدن ندارند بلكه باید آنها را یادگرفت و این روند یادگیری نیازمند صبر و شكیبایی است.

3. در هر فعالیتی ابتدا به قدمهای اولیه و پایه كار توجه ویژه مبذول شود و صبر و بردباری در آن حائز اهمیت است. اگر ندانید نردبان شما به كجا متكی است علی‌رغم تلاش زیاد نهایتاً با شكست مواجه خواهد شد.

4. انسجام را به جای استقلال در سازمان مدنظر قرارداشته باشید. استقلال منجر به فراگرایی می‌شود در حالیكه انسجام به همكاری بیشتر می‌انجامد.

 

پیروزیهای شخصی (پیروزی برخود)

ما مجموعه‌ای از اعمالمان هستیم ولی سعادت یك عمل نیست بلكه یك عبارت و تعبیر است. قبل از اینكه بر دیگران غلبه كنید باید برخود غلبه كنید برای این منظور باید چند عادت را در خود پرورش دهیم.

 

1-2- پیش‌كنش‌ باشید: موقعیت امروز ما ناشی از انتخابهای دیروزمان است. پیش‌كنش یكی از عادتهای درمان موفق است. این عادت می‌گوید باید بجای تكیه بر سوابق خانوادگی یا موقعیت اداری به خود و توانایی‌های خود متكی باشید. این راهی است كه معمولاً نمی‌توان از آن اجتناب كرد. زندگی ما دارای دو محدوده است.

1- محدوده مربوط به خواسته‌ها و آرزوهای دوردست و خارج از توانایی ماست (تقدیر و سرنوشت)

2- محدوده نفوذ ما بر دیگران. یعنی توانایی‌هایی كه برای تاثیر بر دیگران داریم عباراتی چو ن باید، اگر، این امر و اعصانی می‌كند نشانگر عدم پویایی است ولی عباراتی چون من ترجیح می‌دهم، من می‌خواهم، من احساس خود را كنترل می‌كنم نشانگر پویایی است. رفتار ما در صورت غلبه بر هر بعد متفاوت خواهد بود.

 

2-2 چیزی خوب است كه پایان خوبی داشته باشد: آنچه در گذشته اتفاق افتاده مهم است اما نه به اهمیت آنچه كه آلان با آن سروكار داریم. برای یك لحظه به مرگ خودتان بیاندیشیدید و تصویر كنید اطرافیان شما به عنوان .... چه قضاوتی در مورد شما می‌كنند درباره رفتار و شخصیت شما چه می‌گویند. این تصورات را یاداشت كنید. این قضاوتها نشانه‌هایی هستند از روند زندگی گذشته شما. با این نشانه‌ها حالا به زندگی برگردید. بیاد بیاورید نقش‌هایی كه به عنوان پدر، مادر، برادر، همسر، فرزند، همكار و... دارید. حالا سفر جدیدی را شروع كنید و با توجه به یادداشت‌های خود درباره قضاوت دیگران درباره شما، رسالت‌ها و ماموریت‌های جدیدی برای خود ترسیم كنید. اكنون شما دارید سرنوشت خودتان را بدست خودتان می‌گیرید و آنرا بدست دیگران نمی‌دهید.

 

3-2 اولویت‌ها را رعایت كنید: هرگز فكر نكنید بهترین شده‌اید، در موقعیتی قراربگیرید كه بهترین باشید. در ویژگی‌ قبلی یادگرفتیم چگونه سرنوشت خودمان را كنترل كنیم، حالا باید برنامه جدید را اجرا كنیم برای این منظور باید اولویت‌های خود را مشخص كنیم و بتوانیم خود مدیریتی كنیم: برای اینكار باید بتوانیم مسائل را درك كنیم، توازن را رعایت كنیم، تمركز داشته باشیم، مردم مدار باشیم، انعطاف‌پذیر باشیم.

 

4-2 پیروزی عمومی: پیروزی فرد منجر به پیروزی عمومی می‌شود. برای این كار باید اهمیت انسجام را درك كنیم. به دیگران كمك كنیم و انتظار كمك داشته باشیم. آنها از این طریق است كه می‌توانیم ذخیره عاطفی داشته باشیم و در آن وفاداری – مهربانی، شرافت و امانتداری ذخیره كنیم. برای اینكار باید دیگران را درك كنیم. انتظارات خود را شفاف كنیم، بتوانیم صمیمانه عذرخواهی كنیم زمانی كه از حساب عاطفی خرج می‌كنیم. بیاد داشته باشیم افراد خطاكار و گناهكار افراد ضعیفی هستند بزرگواری از افراد بزرگ و قوی انتظار می‌رود.

 

5-2- به موقعیت برد – برد فكر كنید: موفقیت خود را به بهای شكست‌دیگران بدست نیاورید. جلو برید و برای و دیگران هم راه بازكنید. موفقیت یك فرد نباد منجر به از دست دادن موقعیت دیگران شود. باید بیاد داشته باشیم كه فرصت‌های افراد برابر است و ما این فرصت‌ها را برای دیگران محدود نكنیم.

 

6-2- تلاش كنید ابتدا مسائل را بفهمید: به حرفهای دیگران بدقت و عمیق گوش دهید اگر سطحی گوش دهید و در همین حال به ارزیابی و ارزش‌گذاری رفتار دیگران بپردازید. در این صورت شما گوش می‌دهید كه پاسخ دهید و همیشه یا مشغول پاسخ‌دادن هستید یا خود را برای آن آماده می‌كنئید. ولی افراد موثر كسانی هستند كه با دقت گوش می‌دهند و صادقانه می‌خواهند نتیجه بگیرند. بدون اینكه از قبل موضع خود را مشخص كرده باشند. در این صورت گوش می‌دهید كه عمل كنید نه حرف بزنید و برای اینكار چهار اصل باید رعایت شود: آنچه می‌گویند تكرار كنیم، گفته‌های آنها را مورد تاكید قرار دهید، احساس خودتان را بیان كنید، نشان دهید كه در جستجوی درك و فهم موضوع هستند و می‌خواهید نیازهای اساسی آنها را بشناسید.

 

7-2- هم افزایی: كل بزرگتر از مجموع اجزای تشكیل دهنده یك چیز است. همه عادتهای مورد بحث برای ایجاد سیر؟ است ضروری است تا به تفاوتها ارزش قایل شویم. به آن احترام قائل شویم. نكات قوت را بنای كار خود قرار دهیم و از محل آن نقاط ضعف را جبران كنیم. بیاد داشته باشید هم شكل بودن به معنی یكی بودن نیست. و همسانی و مدت نیست. هرچه با افراد و همكاران دیگر مشاركت كنید آنها از خود انرژی بیشتری برای كار نشان می‌دهند. بنابراین برای خلق اثرات ؟؟زایی كمك كنید.

 

اره خود را تیزكن

برخی اوقات نتایج عظیمی از چیزهای كوچك بیاد می‌آید به طوریكه باور می‌كنیم هیچ‌چیز كوچكی وجود ندارد. (بارون) اگر سخت مشغول بریدن درختان هستید مدتی تامل كنید و اره خود را تیز كنید حتی اگر اینكار از سرعت و درآمد شما بكاهد و همین مصداق را در اجرای این هفت عادت در نظر بگیرید و در اجرای آن اندكی تامل كنید و تجدید قوا نمائید. به طور كلی چهار چیز باعث تجدید انرژی و حیات می‌شوند: انگیزه‌های فیزیكی، انگیزه‌های روحی، انگیزه‌های فكری، و انگیزه‌های عاطفی و اجتماعی موضوع اصلی كه از نوشته‌های این كتاب بر می‌آید آن است كه تقریباً همه فواید یك عمل در لحاظت پایانی عوض می‌شود. بنابراین در فرایند تجدیدقوا باید تعادل و توازن میان ابعاد تجدیدنظر را رعایت كنید تا بتوانید به پویایی دست پیدا كرده و روندی متعالی داشته باشید. تجدیدانرژی كنید در فرایند صعود از نردبان موفقیت حداقل در روز یك ساعت به فرایند تجدیدقوای فیزیكی – روانی، فكری و عاطفی دست بزنید این موضوع در فرایند تحول اهمیت ویژه‌ای دارد. بدانید كه این هفت عادت تحت نفوذ شما هستند.

نظرات() 


https://www.tutelleauquotidien.fr/Dossiers-thematiques/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 01:01 ب.ظ
シュプリーム スーパーコピー_ SUPREME 偽物 通販
Do you get taller when you stretch?
دوشنبه 13 شهریور 1396 03:54 ق.ظ
Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your blog.
Im really impressed by your blog.
Hello there, You have done an incredible job. I'll definitely digg it and personally suggest to my friends.
I'm sure they'll be benefited from this website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox